Wspierają
LKS "Centra" Ostrów Wielkopolski


historia
Wpisany przez Administrator   

LUDOWY KLUB SPORTOWY ?CENTRA?
OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Latem 1946 roku w Zacharzewie powstała grupa inicjatywna, która za cel postawiła sobie powołanie do życia klubu sportowego. Plany te zostały zrealizowane już we wrześniu 1946 roku. Powołano do życia klub piłkarski, którego pierwszym prezesem został pan Mieczysław Jędrzejak. Kapitanem nowo powołanej drużyny został Marian Pacholski. Czołowymi piłkarzami, którzy tworzyli kadrę zespołu byli: Marian Sikora, Henryk Maciejewski, Bronisław Maciejewski, Czesław Zając, Czesław Jędraszczyk. Zespół piłkarski otrzymał nazwę ?CENTRA? a pomysłodawcą tej nazwy był Teodor Kryjom. W pierwszych latach istnienia drużyna brała udział w licznych turniejach organizowanych w okolicznych miejscowościach. Z początkiem lat pięćdziesiątych drużyna zaczęła występować w rozgrywkach ligowych zaczynając od ?C? klasy. Pierwszym przeciwnikiem drużyny ?Centry? był zespół ?Pogoni? Skalmierzyce, który pokonał zespół ?Centry? aż 8 ? 0. Mecze ligowe zespół rozgrywał na boisku, które dzięki zaangażowaniu działaczy i piłkarzy powstało obok Szkoły Podstawowej w Zacharzewie (obecnie w tym miejscu znajduje się budynek Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim). Drużyna podnosiła swój poziom sportowy i w roku 1967 awansowała do ówczesnej ?A? klasy ( w tamtym okresie w rywalizowała z takimi drużynami jak: ?Górnik? Kłodawa, ? Calisia? Kalisz, ?Górnik? Konin czy ?Piast? Błaszki).
W roku 1980 Uchwałą Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego część Zacharzewa, w której znajdowało się boisko i siedziba ?Centry? włączono do Ostrowa Wielkopolskiego. Tym samym klub zmienił swoją nazwę na Ludowy Klub Sportowy ?CENTRA? Ostrów Wielkopolski.
Od 2001 roku zespół ?Centry? rozgrywa swoje mecze na boisku przy ulicy J. Kusocińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
W rozgrywkach IV ligi sezonu 2012/2013 zespół ?Centry? zajął pierwsze miejsce i awansował do III ligi, jest to jak do tej pory największe osiągnięcie sportowe ?Centry?.
Człowiekiem bez którego nie można wyobrazić sobie ?Centry? jest pan Lech Topolan, który obecnie jest prezesem honorowym, a z klubem jest związany od przeszło 50 lat.
W latach osiemdziesiątych w klubie postawiono na szkolenie młodzieży. Pierwsze kroki w ?Centrze? stawiali między innymi bracia Wojciech, Andrzej i Rafał Dziuba, Grzegorz Płonka, Marcin Majchrzak, Daniel Walczak, Michał Krawczyk. Obecnie szkolenie dzieci i młodzieży jest ?oczkiem w głowie? działaczy ?Centry?. W sezonie 2013/2014  klub posiada drużyny w rozgrywkach kaliskiego OZPN w kategorii ?żaków?, ?orlików?, młodzika młodszego, młodzika starszego, trampkarza młodszego, trampkarza starszego oraz w lidze wielkopolskiej juniorów młodszych.
Obecnie klub jest jednosekcyjny ale na przestrzeni lat klub posiadał sekcję szachów ( w 1964 roku drużyna szachistów ?Centry? zdobyła vice mistrzostwo LZS województwa poznańskiego), warcabów, siatkówki, lekkoatletyki i łucznictwa.